Hayot

Ispaniyaning kelajakdagi kelajagini shakllantirish

Ispaniyaning kelajakdagi kelajagini shakllantirish

Kelgusida ispan tilidagi taranglik hamma uchun o'rganishning eng oson shaklidir. Nafaqat uni ingliz tilida bo'lgani kabi ishlatadi, balki shakllanishi boshqa o'n yilliklarga qaraganda oz sonli fe'llar uchun tartibsizdir va barcha uch infinitiv sonlar uchun bir xil (- yoki, -er va -ir).

Kutganingizdek, kelgusi zamon odatda fe'llar uchun ishlatiladi, kelajakda ular qachondir sodir bo'ladi. Umuman olganda, bu "I will go" yoki "тэр yeb" kabi jumlalardagi ingliz tilidagi "will + fe'l" shaklining ekvivalenti.

Kelajakdagi fe'llarning tugashi

Oddiy fe'llar bilan kelajakdagi zamon quyidagi ro'yxatdagi qalin matnda ko'rsatilgandek infinitivga tugatish qo'shib hosil bo'ladi. Garchi fe'l hablar (gapirish) misol sifatida ishlatiladi, kelajak barcha odatiy fe'llar uchun bir xil shaklda hosil bo'ladi:

  • yo hablaré, Men gapiraman
  • tú hablarva, siz (norasmiy ikkinchi shaxs yakka) gaplashasiz
  • usted / él / ella hablará, siz (rasmiy ikkinchi shaxs yakka) / u gapiradi
  • nosotros / nosotras hablaremos, gaplashamiz
  • vosotros / vosotras hablaréis, siz (norasmiy ikkinchi shaxs ko'plik) gapirasiz
  • ustedes / ellos / ellas hablarva, siz (rasmiy ikkinchi shaxs ko'plik) / ular gapiradilar

Agar fe'lning konjugatsiyasi bilan tanishsangiz haber, ushbu tugashlar hozirgi zamon bilan bir xil ekanligini payqashingiz mumkin haber ("ega bo'lish" degan ma'noni anglatuvchi yordamchi fe'l), boshlang'ichni olib tashlagan holda h. Taxminlarga ko'ra, uzoq o'tmishda bir vaqtning o'zida konjugatsiyalangan shakl haber kelgusi zamonni shakllantirish uchun infinitifdan keyin joylashtirilgan.

Kelajakda tartibsizliksiz fe'llar

Tugatish infinitatsiyadan keyin joylashtirilgan va fe'lda urg'u berilgan bo'g'inni o'z ichiga olganligi sababli, ko'p tartibsiz fe'llarning birlashuvida uchraydigan ildiz o'zgarishi haqida tashvishlanishingiz shart emas. Kelgusidagi zamon bu tilning keyingi rivojlanishi ekan, kelajakda bu zamonda umuman bo'lmaydigan fe'llar kamroq bo'ladi. Hatto ba'zi o'ta tartibsiz fe'llar (masalan.) ser, estar va ir) kelajak davrda muntazam bo'ladi. Umuman olganda, kelajakda tartibsiz bo'lgan ko'p fe'llar infinitivni o'zgartiradi va / yoki qisqartiradi, ammo ularning barchasi to'g'ri oxiriga ega.

Eng keng tarqalgan misollar:

  • taksi (sig'dirish uchun): cabré, cabrás, cabrá, cabremos, cabréis, kabran
  • dekir (aytish): diré, dirás, dirá, diremos, diréis, diran
  • haber (bor): habré, habrás, habrá, habremos, habréis, xabran
  • xaker (qilish yoki qilish): haré, harás, hará, haremos, haréis, haran
  • poder (qila olmoq): podré, podrás, podrá, podremos, podréis, podran
  • poner (qo'ymoq): pondre, pondra, pondra, pondremos, podreis, podran
  • so'roq (xohlamoq): querré, querrás, podrá, podremos, podréis, podrán
  • saber (bilmoq): sabré, sabrás, sabrá, sabremos, sabréis, sabrán
  • salir (tark etmoq): saldré, saldrás, saldrá, saldremos, saldréis, saldrán
  • tener (bor): tendre, tendra, tendra, tendremos, tendreis, tendran
  • valer (qiymatga ega bo'lish): valdré, valdrás, valdrá, valdremos, valdréis, valdrán
  • qasoskor (kelmoq): vendré, vendrás, vendrá, vendremos, vendréis, vendrán

Kelajak zamonidan foydalanishni ko'rsatadigan namunaviy jumlalar

Siete de cada diez personas komparan un regalo de San Valentin. (10 kishidan yetti kishi Avliyo Valentin sovg'asini sotib oladi.)

Creo que estaremos en una desventaja raqobat. (O'ylaymanki, biz raqobatlasha olmayapmiz.)

Tendre muchas otras cosas para xacer. (Boshqa qiladigan ishlarim ko'p bo'ladi.)

Te dira muchas mentiras, pero tú yo'q seralar vijdone de ellas hasta que pase un tiempo. (U sizga ko'p yolg'onlarni aytadi, ammo siz bir muncha vaqt o'tmaguncha, siz ulardan bexabar qolasiz.)

Unos años más tarde, querré ir a verlas a otras ciudades. (Bir necha yil o'tgach, men boshqa shaharlarga borishni xohlayman.)

Xabra cinco meses más para personalizar los coches. (Avtomobillarni shaxsiylashtirish uchun besh oy kerak bo'ladi.)

Haremos los arreglos necesarios. (Biz kerakli tadbirlarni amalga oshiramiz.)

¡Yo'q podran las voces de la oscuridad! (Qorong'ulik ovozlari yengilmaydi!)

El municipio sera el benefitsiario y en consecuencia dara las órdenes de pago. (Bələdiyyə foyda oluvchi bo'ladi va natijada to'lov buyurtmalarini beradi.

Donde vayan los iremos avtoulov. (Ular qaerga borishsa, biz ularni qidirib topamiz.)

¿Cómo sabré cuando podre usar nuevamente mi cuenta? (Hisob qaydnomamdan yana qachon foydalanishim mumkinligini qanday bilib olaman?)

Creo que si nos damos prisa llegaremos tiempo. (Ishonamanki, agar shoshilsak, o'z vaqtida yetib boramiz.)

A fin de año deberé 20,000 peso bekor qilinadi. (Yil oxirida mening qarzimni bekor qilish uchun 20000 peso qarzim bor.)

Este fin de semana tengo una boda, y llevaré un vestido verde. (Bu hafta oxirida mening to'yim bor va men yashil ko'ylak kiyaman.)

Men llamaras por mi nombre, rekonstruktsiya qilish mis atributos y méritos. (Siz meni ismim bilan chaqirasiz, va mening xususiyatlarimni va kuchli tomonlarimni bilib olasiz.)


Videoni tomosha qiling: El Principado de Seborga (Sentyabr 2021).